12 Şubat 2016 Cuma

Kıssadan hisse: Ömer Faruk Yurtseven


 

Şaka bir yana; burada 'normal' olan Ömer Faruk Yurtseven'in bir veteran gibi süper profesyonel kariyer planları yapıp o yönde adımlar atması mıdır, yoksa duygusal düşünüp duygusal hareket ederek hatalar yapması mı?

Arkadaşlar, bir dakika.

Renkleri, takımları falan bir kenara bıraktım. Basketbolu, Türk basketbolunu seven herkes Zeljko Obradovic'i sever, sözüne itimat eder.

Bunda netiz.

Ama gaza gelmek farklı bir şey.

Obradovic'in Ömer Faruk'la ilgili sözlerini bir kez daha hatırlatayım; sonrasını konuşalım:

(Kaynak: Fanatik)

"Ömer Faruk Yurtseven, NBA ve TBF tarafından istenen bir maçta oynamak üzere Kanada'ya gitmek için benden izin aldı. Ömer bu izni bir-iki ay önce almıştı. Bir oyuncumuzun bu tip bir organizasyonda yer alması bize mutluluk ve gurur verir. Olaya başka taraftan bakalım. Sakatlarımız var. Antiç yok ve Ömer gitmenin mi, kalmanın mı daha iyi olacağını konuşmadı bile. Bunun nedeni çok basit. Ömer Faruk sadece kendisini düşünüyor. Ömer için bu takım yok hükmünde. Yazın gençlere fırsat verebilmek için takımı değiştirmeye karar verdik. Şansını bulunca onları oynatıyorum."

'Saygı duymuyor ve gitmek istiyor'

"Ömer bey bizden beş yıllık kontrat teklifi aldı. Düşünmek için zamana ihtiyacı olduğunu söyledi. İki ay düşündü ve imzalamadı. Hayatta her şeyin açıklaması vardır. Ömer o maça gitti ve bu takımdan kimseye Unicaja maçı için 'iyi şanslar' bile demedi. Ben Fenerbahçe'nin antrenörüyüm. Lütfen bana açıklayın, bu durumdaki gençlere fırsat vermek doğru mu? Donçiç haricinde bu yaş grubunda kimse bu seviyede Ömer Faruk kadar süre bulmuyor. O buna saygı duymuyor. Gitmek istiyor."
'Bizden 3 yıldır maaş alıyor'


"Biz Ömer Faruk'u bu kulübün geleceği olarak gördük. Beş yıllık inanılmaz bir kontrat verdik. Bu onun evi. Nasıl hissetmeliyim? Ekpe, Gigi ona her idmanda yardımcı oluyor. Gençler elindeki bu fırsata saygı duymuyorlar. Peki. Ben farklı düşünüyorum. Ömer Faruk bizden üç senedir maaş alıyor. Nasıl NCAA'e gitmeyi düşünüyor bilmiyorum. 15 yaşında Thunder maçında onu oynattık. Ömer bu takımı gerçekten sevseydi 'hocam Antiç yok, takımın bana ihtiyacı var, kalayım mı?' derdi. Ben yine de gönderirdim onu."


Muhtemelen aynı şeyi düşünüyor ve her satırına imzamızı koyuyoruz değil mi? ZOC'in basketbol namına söylediği bir şeyde hata payı olma ihtimali nedir ki zaten?

Yüzde yüz haklı.

Yalnız...

Onun da, gaza gelip bu çocuğu linç eden bizlerin de atladığı bir nokta var:

Ömer Faruk 1998 doğumlu.

Mantıklı düşünmesini, süper profesyonel kararlar almasını beklediğimiz adam henüz 16-17 yaşında.

ABD'ye gitmek, NBA'e Draft edilmek, bir NBA yıldızı olmak, para ve şöhreti bulmak, gelecekte yıldız olması beklenen oyuncularla aynı sınıfta gösterilip onların yer aldığı kamplara gidebilmek, ödüller almak...

Ya o yaşta bir çocuk için, 'prospect' unvanıyla Chicago'da Hooters'a gidip yemek yemek bile aklı başından alan, muhteşem bir olaydır, hadi ama!

(İtiraf edelim, Chicago'da ya da x bir yerde Hooters'a gitmek bizim için bile hala süper bir olay..)

Şaka bir yana; burada 'normal' olan Ömer Faruk Yurtseven'in bir veteran gibi süper profesyonel kariyer planları yapıp o yönde adımlar atması mıdır, yoksa duygusal düşünüp duygusal hareket ederek hatalar yapması mı?

Bence ikincisidir.

Zaten çok istisna bir örnek değilseniz (Furkan Korkmaz gibi..) ve böyle bir yeteneği, fiziği taşıyorsanız bu yaşlarda karar alan değil, karar aldırılan adamlar olursunuz.

Burada Ömer Faruk'un değil, onu yönlendirenlerin kanaatini sorgulamak gerek. Ben Ömer Faruk kadar iyi basketbol oynayamam, öyle bir fiziğim vs. de yok, ama ben Ömer Faruk için kariyer planlaması yolunda neyin doğru, neyin riskli olduğunu ondan daha iyi bilirim.

Ben menajer değilim ama menajerlik denen müessese de bu yüzden var zaten, bunu biliyorum.

Abiler; mantıktan, profesyonellikten, sakinlik ve sükunetten uzak fevri tavırlar yüzünden, daha kötüsü kişisel çıkarlar uğruna yapılmış ve yaptırılmış birçok hatalı hamle yüzünden çok yıldız kaydı bu semalardan.

Unuttunuz mu?

Ömer Faruk altıyapıdan yetiştirilen ilk genç yeteneğimiz değil. Mock Draft raporlarında İlkan Karaman'ın 'atletik uzun, tam NBA'lik' diye bahsedildiği, İzzet Türkyılmaz'ın Avrupa'nın en iyi forveti olacağının öne sürüldüğü satırları okuduğum anları ben dün gibi hatırlıyorum.

Siz unuttunuz mu?

Hepimiz bu gemideyiz; kürek çekmek yerine geminin altına delikler açmanın alemi yok..

Obradovic, genç yerliler için büyük fırsat. Bugün baktığında Berk Uğurlu, Ercan Bayrak, Egehan Arna ve Ömer Faruk gibi birçok genç oyuncu, üst düzey maçlarda kritik anlarda kritik süreler alıyor. İtiraf edelim; bu lütfu her antrenörden göremeyebiliriz.
Neyse.

Özetle: Ömer Faruk'un (ve tüm gençlerin), Zeljko Obradovic (ve hatta Maurizio Gherardini, Ömer Onan) gibi bir nimet(ler)in kıymetini bilmesi, söylediği her harfi ata sözü kabul edip ona göre özeleştiriye gitmesi gerek.

Eğer kendine bir rehber seçeceksen, kariyerini çizme yolunda birileri seni yönlendirecekse, seni 20 sayı önde olduğu bir maçta hata yaptın diye kenarda final kaybetmişcesine fırçalayacak kadar önemseyen bu adamı seç genç adam.

Sen bilirsin ama; ben olsam öyle yapardım. Üstelik 5 yıllık sözleşme, her yılına çıkış hakkı gibi muhteşem bir teklif gelmişken...

Öyle birileri var veya vardır demiyorum ama; sen sen ol, bu işin ustası varken, simsarlarından uzak dur.

Bizler de taşlayarak kaybetmeye değil, kazanmaya bakalım bu çocukları.

Yazıp çizdiğimiz, söylediğimiz her şeyi bunu anımsayarak koyalım masaya.

Sevgiler.

Edit: Yanlış yorumlayanlara ithafen, bir edit elzem oldu:Ahmet Melik SUBAŞI
@ahmetmsubasi
ahmetmeliksubasi@gmail.com
 
1 yorum:

ibrahim YÜKSEL dedi ki...

ilkan'da izzet'te NCAA üzerinden gitselerdi. çok daha başarılı olmazlar mıydı ? ikisinde mental eksiklikleri çok fazla. Bence NCAA gitselerdi mental eksiklilerini giderebilirlerdi. diğer konuya bakarsak Ömer gelişimine bu şekilde devam ederse draftta ilk 5 te secilme ihtimali cok yüksek. FB ne kadar para teklif ederse etsin drafta ilk 5 secilen bir kişinin 1/5 ine bile yaklaşamaz.Ömer burada kalırsa mental olarakta gelişemez yeni boş uzunlardan biri olur. Bence doğrusunu yapmakta. FB enese yaptıgını yapabilir ama enesin aldığı rakamların yanında kaybettiklerinin anlamı yok