22 Haziran 2013 Cumartesi

2012-13 sezonuna dair...Erbatur'la linkteki programda NBA Finali'ni konuştuk:
http://video.fanatik.com.tr/diger/lebron-matrixte/42037

Her ne olursa olsun, hepimizin kabul ettiği bir gerçek var; NBA'in 2012-2013 sezonu güzeldi, lezzetliydi, keyif verdi. Hatta lokavtlı 2011-2012'den sonra adeta ilaç gibi geldi. Yukarıdaki videoda da Erbatur'la konuştuk, finali itibarı ile çok da büyük sürprizin olmadığı, hak edenin hak ettiği yerde olduğu bir sezon oldu.

Videoda da belirttiğim üzere, beni bu seride en çok etkileyen şey fair-play oldu. Belki bizim çitamız çok düşüktür, bilmiyorum. Zira bizler için bu tip ''Winner takes all'' maçlarında mutlaka 'mevzu' çıkar. En iyi ihtimalle bir ya da birkaç tatsızlık olur. NBA final serisi 7. maçına basketbol dışında hiçbir şeyin gölge düşürememesi her şeyden önce bizlere muazzam bir mücadele izletti. Hakkını da yemeyelim, hakemler 1-2 pozisyon dışında neredeyse kusursuz bir yönetim sergilediler.

Miami Heat, Doğu'nun tartışmasız en iyi takımıydı. 26 maç üst üste kazandıkları bir normal sezonda işleri bu denli yaver giderken Doğu'dan şampiyon çıkmamaları sürprizden öte bir şey olurdu. Diğer tarafta San Antonio Spurs de sezonun hatrı sayılır bir kısmını 'Play-Off'u bekleyerek' geçirdi. Batı'da da işleri düşündüklerinden daha kolay oldu ve kolaylıkla NBA finaline yürüdüler.

Seriyle ilgili söylenecek çok şey var. Okumaktan iyiden iyiye vazgeçtiğimiz bu kötü dönemde sizi harflerle, kelimelerle, cümlelerle daha fazla yormak istemiyorum. Bu yüzden videoyu paylaştım, burada söylenecek birçok şeye orada değindik keza.

Gelecek yıl, yeniden...
Serinin kırılma anlarında şans, hatta şanstan daha kutsal düzeyde bir olgu Heat'le birlikteydi. Ray Allen'ın üçlüğü tarihi değiştirdi dedik, abarttığımızı da zannetmiyorum. Miami Heat ve 'Büyük Üçlü', en kötü ihtimalle bir yıl daha birlikte NBA'in en iyisi olma mücadelesi verecek.

San Antonio Spurs'te de asıl parçalardan herhangi birinin gitmesi söz konusu değil. O destansı kadroyu gelecek yıl yeniden yüzük mücadelesi verirken göreceğiz gibi görünüyor. Yeniden final oynayacak mıyız (aha da renk verdim) bilemiyorum, ancak bu takım, özellikle Duncan gittiğinde üzüleceğim, özleyeceğim.

Şimdilik bu kadar, sevgiyle kalın.
Ahmet Melik

Hiç yorum yok: